Prírodná, organická a vegánska starostlivosť o pleť.

Fakty a mýty o probiotikách: Kedy pomôžu a kedy nie?

– Martin Engervik

Často sa hovorí, že probiotiká dokážu vyriešiť takmer všetky kožné problémy.  Pravda alebo mýtus? Marina Engervik, zakladateľka značky Marina Miracle, študovala výskumné správy, aby zistila, ktoré tvrdenia o probiotikách sú správne.

Mýty a fakty o probiotikách

Na koži a v jej vnútri sa nachádzajú tisíce mikróbov. V priemere má každý človek na povrchu kože až 19 kmeňov dobrých baktérií, v ktorých existujú tisíce rôznych druhov baktérií a každá z nich pozostáva z miliárd baktérií. Mikrobióm kože je skutočne komplikovaný.

FAKT: Probiotiká dokážu liečiť akné

Potvrdilo sa, že probiotiká a kozmetické produkty, ktoré ich obsahujú, priaznivo pôsobia na pleť so sklonom a výskytom akné. Až polovica ľudí, ktorí sa zúčastnili výskumu a počas ôsmich týždňov testovali pleťový krém s probiotikami sa takmer úplne zbavila akné v porovnaní s tými, ktorí používali placebo krém. A prečo je tomu tak? Dobré baktérie spoločne s peptidmi, ktoré produkujú, dokážu inhibovať ďalší vývoj baktérií akné, zmierniť zápal kože a znížiť výskyt akné.

FAKT: Probiotiká bojujú proti starnutiu

Ďalším zisteným faktom je, že probiotiká môžu skutočne zabrániť poškodeniu kože slnkom a bojujú proti predčasnému starnutiu. Jedným z dôvodov je pH kože. Zdravá a mladá pokožka má pH medzi 4,2 a 5,6. Baktérie ale produkujú kyslé molekuly, ktoré menia pH prostredia na pokožke. Ak je mikrobióm nevyvážený, úroveň pH sa zvýši a pleť tým pádom starne rýchlejšie. Cesta k zdravej pleti bez vrások vedie cez probiotiká!

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: ÚČINOK AHA KYSELÍN: DOPRAJTE SVOJEJ PLETI VÝŽIVNÝ OVOCNÝ KOKTEJL


MÝTUS: Probiotiká nedokážu liečiť psoriázu

Hoci existujú aj štúdie, ktoré dokazujú, že probiotiká dokážu liečiť psoriázu, výskumov je nutné urobiť viac. Pri tomto probléme ide totiž o stav kože, kedy je kožná bariéra oslabená a ovplyvnená patogénnymi baktériami. Probiotiká by preto mali by aplikované priamo na kožu, aby sa kožná bariéra posilnila. Žiadna zo štúdií ale túto formu a postup ešte nepotvrdila.

MÝTUS: Probiotiká neliečia atopický ekzém

Týmto druhom ochorenia kože trpí až 20 % detí a 4 % dospelých na celom svete. Probiotiká ale tento problém neriešia, čo dokazuje aj štúdia, v ktorej 700 ľudí s atopickým ekzémom používalo probiotiká aj placebo. Podľa výsledkov použitie probiotík pri liečbe atopického ekzému nemá žiadny účinok.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Bojujete s atopickým ekzémom? Pomoc nájdete v prírodnej kozmetike Marina Miracle