Prírodná, organická a vegánska starostlivosť o pleť.

Naučte sa, čo nakupujete #1: Aký je rozdiel medzi prírodnou, bio, eko či raw kozmetikou?

– Martin Engervik

Strácate sa v množstve kozmetických výrobkov a neviete si vybrať ten, ktorý skutočne ukrýva to, čo sľubuje v zložení? Ak nepoznáte rozdiely medzi prírodnou, eko, bio či raw kozmetikou, nechajte si poradiť.

Už nielen jedlo

4 slová, ktoré sa dnes už nespájajú len s jedlom. Eko, bio, prírodná či raw je už aj kozmetika či drogéria. Potrpíte si na to, čo si naložíte na tanier rovnako, ako na produkty, ktoré prospejú zdraviu a kráse vašej pokožky? Vyberajte tie najlepšie, najúčinnejšie, najkvalitnejšie a neverte reklamným ťahom. Poradíme vám, ako sa orientovať v kozmetike podľa jej označenia.

Prírodná kozmetika

Označenie „prírodný“ môžu niesť v prípade tej, ktorej značky iba tie produkty, ktoré spĺňajú isté kritéria. Prírodná a bio totiž nie sú jedno a to isté. Aký je medzi nimi rozdiel? V použitých surovinách! Obsahuje prírodné zložky, tie sa však môžu pestovať  s použitím syntetických hnojív či  s pridaním syntetických zložiek, ako sú parabény či parfumácia.

Eko kozmetika

V porovnaní s bežnou kozmetikou je tá eko nielen ohľaduplnejšia k životnému prostrediu. Obsahuje menej agresívnej chémie, ktorá skôr uškodí, ako pomôže. Navyše, ekologický je nielen jej obal či zloženie kozmetiky, ale aj proces výroby, ktorý by mal brať ohľad na životné prostredie a jeho biologickú rozložiteľnosť. Hoci môže byť „eco friendly“ označenie stávkou na istotu, čítajte, skúmajte a až potom nakupujte!

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Účinná zbraň bojujúca s akné? TENTO olej Marina Miracle dokáže zázraky

Bio kozmetika

Rastlinné zložky by mali pochádzať z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo certifikovaného zberu v prírode, výrobky sa nesmú testovať na zvieratách a používať sa môžu v prípade potreby len umelé hnojivá. Bio kozmetika neobsahuje syntetické farbivá a parfumáciu, silikóny či rôzne ropné produkty ale prísady, ktoré pochádzajú z ovocia, zeleniny a z bylín.

Raw kozmetika

S filozofiou raw kozmetiky je to v princípe rovnaké, ako s raw stravovaním. Na tvár sa nedostane nič, o by nemohlo skončiť v ústach. Suroviny, ktoré sa v takýchto kozmetických produktoch nachádzajú sa pýšia raw spracovaním aj organickým pestovaním. Raw kozmetika za žiadnych okolností neobsahuje parabény, alkohol, parafín a netestuje sa na zvieratách. Jej životnosť je ale vzhľadom na „ultra čisté“ a „živé“ zloženie výrazne kratšia.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Raz či dva krát do týždňa? Odhaľte výhody peelingu pre vašu pleť

Foto: Pinterest

Krivdová Michaela